Šmoulové z 5.A v akci

Poslední týden tohoto školního roku dostaly děti z 5.A za úkol napsat články na FB o tom, co se v jejich třídě během května a června dělo. Rozdělily se do skupin a každá se ujala jednoho z výletů či jiné akce.

ČESKÁ TELEVIZE

Těsně před školou v přírodě jsme vyrazili do České televize v Praze. Během exkurze jsme se od pana průvodce dozvěděli mnoho zajímavostí, stali se z nás kameramani i moderátoři, vyzkoušeli jsme si řadu různých klobouků, viděli jsme staré typy televizí. Zúčastnili jsme se natáčení pořadu Planeta Yo. Ocitli jsme se v pořadu Víkend a popovídali jsme si s Ivetou Toušlovou. Naprostá bomba bylo setkání s akčním moderátorem Danielem Stachem. Během exkurze několikrát zaznělo: „Tohle by mě bavilo.” Tak jednou možná bude někdo z nás stát před kamerou nebo za kamerou…

5.A MÁ MOTÝLY VE TŘÍDĚ

Maminka jednoho našeho spolužáka nám koupila motýlí zahrádku. Pak už jen stačilo objednat housenky. Ty nám přišly ve dvou kelímcích v malé krabičce. Bylo jich tam celkem 10 a měly se čile k světu. Každý den rostly a tloustly. Přes víkend se všechny zakuklily. Přendali jsme víčka s kuklami do síťového válce. Poté osm kukel bez hnutí spořádaně viselo, devátá se lehce pohybovala a poslední z nich se zuřivě mrskala skoro 2 hodiny… Za týden se vylíhly babočky bodlákové a pak nám poletovaly po třídě, sedali nám na lavice i na nás.  Po třídě jsme rozmístili pomeranče, které mají motýli moc rádi. 5 dní jsme je sledovali a pak jsme je vypustili ven. Moc se jim od nás nechtělo, ale nakonec se rozlétli na svobodu za dobrodružstvím.

NÁRODNÍ MUZEUM

My, 5.A jsme 20. června 2024 navštívili Národní muzeum. Absolvovali jsme vzdělávací program Zázraky evoluce. Obdivovali jsme paryby, ryby, obojživelníky, plazy, ptáky a savce v životní velikosti. Dozvěděli jsme se o nich mnoho zajímavých informací, např. že plejtvák obrovský patří mezi sudokopytníky, že velekrab japonský kráčí po dně mořském a je v podstatě neškodný, že drápatka vodní je žába, která byla v minulosti používána jako jeden z prvních těhotenských testů.

Z kupole muzea jsme měli skvělý výhled na Petřínskou rozhlednu,  Pražský hrad, Václavské náměstí, Staroměstskou radnici s orlojem, Žižkovskou věž a další. Ve spojovací chodbě mezi dvěma budovami Národního muzea jsme se usadili a sledovali multimediální expozici, která se věnuje bouřlivým událostem 20. století na Václavském náměstí od vzniku Československa až po přelom tisíciletí.  Nová budova Národního muzea je plná herních prvků. Zkusili jsme si poznat rozličné vůně, viděli jsme jakési brnění sestavené z různých ochranných prvků, které se vyskytují v přírodě. Zajímavostí je zde opravdu hodně. Všechny jsme ani nestihli, tak se již těšíme na další návštěvu.

Hurá do zoo

5. A se zapojila do soutěže Staň se strážcem pralesa na podporu goril nížinných. Celý školní rok jsme sbírali mobily. Nezanedbatelný počet  jsme získali také od dětí z 5.D a zaměstnanců školy. Děkujeme moc!!! 

Podařilo se nám nasbírat 189 mobilů. Všechny jsme odevzdali v pražské zoo a získali jsme tak vstup za 1 Kč a průvodce. Ten nám během 90 minut představil různá zvířata. Dozvěděli jsme se, že lední medvěd má černou kůži a chlupy průhledné,  tasmánský čert je vačnatec a vymírá na infekční rakovinu obličeje. Vyslechli jsme si povídání o hroších, pozorovali jsme hraboše při krmení. Viděli jsme miminko orangutana, žirafy, surikaty a řadu dalších krásných zvířat. 

V zoo jsme si to moc užili a určitě tam ještě někdy vyrazíme.

Fotogalerie